Viikkokisatulokset 12.7

Viikkokisat kisailtiin eilen 12.7 sateisissa merkeissä. Vaikka sää oli varsin kostea
ei se hillinnyt nuorison mieltä ja ennätyksiä paukuteltiin ahkerasti. 

Viikkokilpailut 12.7.2017 Kimpinen

 

P13 60m aj       -0.3

1.       Konsta Rutonen         LappUM            9,04

2.       Kasperi Vehmaa        LappUM            9,72

3.       Rasmus Vehmaa       LappUM           10,05

4.       Martti Hyvärinen        LappUM            10,14

5.       Aleksi Hilska              LappUM            11,01

 

P13 3-loikka

1.       Kasperi Vehmaa         LappUM            10,49/ +1.3

10,07/ +0.0 10,49/ +1.3            9,97/ +1.1         10,43/ +1.6

2.       Martti Hyvärinen        LappUM             9,92/ +0.9

x                           9,36/ -0.6          9,75/ +1.3         9,92/ +0.9

3.       Rasmus Vehmaa        LappUM            9,89/ +0.1

9,16/ +0,8         9,29/ +0.7         9,31/ +0.5         9,89/ +0.1

 

P11 Korkeus

1.       Aleksi Hilska                 LappUM           130

115/xo               120/o                 125/o                 130/xxo             135/-

2.       Erik Lipsanen                LappUM           115

100/o                 105/o                 110/o                 115/o                 120/xxx

ulkopu: Konsta Rutonen         LappUM            150

120/o                 125/o                 130/o                 135/o                 140/o                  145/o                 150/o           153/xxx

 

P9 60m aj          -1.3

1.       Eelis Hyvärinen           LappUM            14,73

2.       Vilko Faloon                LappUM            17,94

3.       Altti Rautiainen            LappUM            20,51

 

P9 Korkeus

1.       Eelis Hyvärinen            LappUM           111

85/o                    90/xo                 95/o                    100/o                 105/o                 108/o                 111/xo         114/xxx

2.       Vilko Faloon                 LappUM           85

85/xo                 90/xxx

3.       Lenni Ruti                     LappUM           85

70/o                    75/o                    80/o                    85/xxo               90/xx-

4.       Altti Rautiainen             LappUM           75

75/o                    80/xxx

 

P7 40m              +0.1

1.       Lenni Ruti                      LappUM            8,00

2.       Jasu Olkku                    LappUM            9,01

3.       Aleksi Sedig                  LappUM            9,12

4.       Johannes Kelloniemi     LappUM            9,80

 

P7 Pituus

1.       Jasu Olkku                     LappUM            213

158                      213                      166

2.       Johannes Kelloniemi     LappUM            190

154                      160                      190

 

T15 80m aj        + 0,0

1.       Noora Tiainen              LappUM            12,53

2.       Bea Ek                         LappUM            14,07

3.       Essi Urpalainen           ImU                    15,68

4.       Maiju Sederholm          LappUM            15,98

 

T15 3-loikka

1.       Emma Weckström     LappUM            11,44/ +0.4

11,40/ -0.1        11,44/ +0.4        x        10,98/ +0.3

2.       Bea Ek                       LappUM             9,87/ +1.4

9,76/ +0.9         9,52/ +0.2         9,61/ +1.4         9,87/ +1.4

3.       Maiju Sederholm        LappUM            9,74/ +0.7

9,74/ +0.7         9,42/ +0.1         9,32/ +0.4         9,87/ +1.4

 

T13 60m aj

erä 1                   -0.1

1.       Elisa Hilska               LappUM            10,67

2.       Anniina Piitulainen    LappUM            11,26

3.       Ella Turtiainen           LappUM            11,36

 

erä 2                   +1.0

1.       Iines Peltonen              LappUM            13,54

2.       Taika Salomäki             LappUM            13,86

3.       Iris Huotari                    LappUM            14,43

4.       Aliisa Penttinen             LappUM            15,24

 

T13 3-loikka

1.       Rosa Valkendorff          LappUM            8,98/ +1.7

8,98/ +1.7         8,92/ +0.7         8,84/ +0.1         8,80/ +0.6

2.       Anne-Karin Kilkki          LappUM            8,54/ +0.3

8,33/ +0.0         8,10/ +0.0         8,49/ +1.1         8,54/ +0.3

3.       Essi Niinimäki               LappUM            7,90/ +0.0

7,22/ +0.8         7,90/ +0.0         7,70/  +0.9        7,74/ +0.6

4.       Jasmin Turunen            LappUM            7,33/ +0.0

7,17/ +1.7         x                  7,33/ +0.0         7,33/ +1.2

5.       Aliisa Penttinen             LappUM            7,05/ +1.4

x                  6,45/ -0.3          7,05/ +1.4         6,51/ -0.1

6.       Taika Salomäki             LappUM            6,59/ +1.1

x                  x                    6,59/ +1.1         x

Iris Huotari                              LappUM            NM

 

T11 60m aj

erä 1                   +0.1

1.       Sara Kyllönen           LappUM            11,74

2.       Peppi Pyyhtiä           LappUM            12,72

3.       Saimi Mielonen          LappUM            14,17

4.       Maiju Tarkiainen        LappUM            14,25

 

erä 2                   +0.1

1.       Hanna Sedig              LappUM            11,62

2.       Tuuli Viuhko               LappUM            12,57

3.       Veera Heinonen         LappUM            13,89

4.       Silja Aronpuro            LappUM            14,36

 

T11 Korkeus

1.       Hanna Sedig           LappUM            115

100/o                 105/o                 110/o                 115/o                 120/o

2.       Ida Valkendorff       LappUM            105

70/o                  75/o                  80/o                  85/o                  90/o                    95/xo                 100/o                 105/xo                             110/xxx

3.       Sara Kyllönen         LappUM            105

80/o                  85/xo                 90/o                  95/xo                 100/o                  105/xo               110/xxx

4.       Veera Heinonen      LappUM            105

90/o                    95/o                    100/xo               105/oox            110/xxx

5.       Maiju Tarkiainen      LappUM            95

80/o                    85/o                    90/o                  95/o              100/xxx

6.       Sanni Niinimäki        LappUM            90

70/o                    75/o                    80/o                  85/0               90/o                     95/xxx

7.       Silja Aronpuro          LappUM            85

75/o                    80/o                    85/o                    90/xxx

 

T9 60m aj.         -0.1

1.       Janette Kaplas             LappUM            13,73

2.       Iida Karhunen              LappUM            13,99

3.       Jenna Heikkilä             LappUM            14,84

4.       Saana Aronpuro          LappUM            17,19

5.       Aino Napari                 LappUM            18,13

 

T9 Korkeus

1.       Iida Karhunen              LappUM            111

90/o                    95/o                    100/o                 105/xxo             108/xo               111/xo                114/xxx

2.       Janette Kaplas             LappUM            95

90/o                    95/o                    100/xxx

3.       Aino Napari                  LappUM            85

70/o                    75/xo                  80/o                    85/o                    90/xxx

4.       Linnea Ruti                   LappUM            85

70/o                    75/o                    80/o                    85/xo                 90/xxx

5.       Saana Aronpuro           LappUM            80

70/xo                  75/o                    80/o                    85/xxx

 

T7 40m

erä 1                   +0.1

1.       Salla Tarkiainen          LappUM            8,42

2.       Aini Hietaranta            LappUM            8,95

3.       Senni Häyrynen          LappUM            9,52

4.       Olivia Karhunen          LappUM            9,58

 

ulkop. Linnea Ruti                LappUM            8,46

 

erä 2                   +0.2

1.       Sofia Turku                 LappUM            8,60

2.       Aino Hyvärinen           LappUM            8,683

3.       Elsa Napari                 LappUM            8,688

4.       Aada Jalo                    LappUM            8,79

5.       Enni Holkki                  LappUM            9,36

6.       Ruut Lavikka               LappUM            9,51

 

T7 Pituus

1.       Salla Tarkiainen          LappUM            2,39

2,39                     2,28                     2,30

2.       Elsa Napari               LappUM            2,39

1,97                     2,19                     2,39

3.       Sofia Turku               LappUM            2,35

2,13                     2,35                     2,30

4.       Aada Jalo                 LappUM            2,21

1,97                     1,98                     2,21

5.       Enni Holkki               LappUM            2,20

2,08                     2,02                     2,20

6.       Aini Hietaranta           LappUM            2,15

2,15                     1,97                     2,10

7.       Senni Häyrynen          LappUM            2,14

2,05                     1,65                     2,15

8.       Eedit Weckström       LappUM            2,12

1,90                     1,93                     2,12

9.       Aino Hyvärinen           LappUM            2,04

2,04                     1,92                     2,01


 

   UK Koskimies