LUM voitti niukasti Seuracupin ensimmäisen osakilpailun (tulokset)


Eilen 13.6 Kimpisessä kisailtiin sateisessa säässä seuracupin ensimmäinen 
osakilpailu. Lopputulosta saatiin jännittää illan hämäriin saakka, sillä tilanne 
Imatran Urheilijoiden ja LUMmin välisessä kamppailussa selvisi vasta päivän 
viimeisessä P/T 15 2000m juoksussa. ImU jäi lopulta LUMmin taakse vajaalla
200 pisteellä. Seuracupin 2 osa kilpaillaan 10.8.

Alla seuracupin 1 osan tulokset.

TULOKSET

P11 60 m


                     Tuuli: +1,2

  1. Juho Venäläinen                         2006 ImU                  8,61 
  2. Veikka Neuvonen                         2006 ParikkU              9,21 
  3. Otto Minkkinen                          2007 LappUM               9,74 
  4. Oskari Kuusisto                         2008 ImU                 10,16 
  5. Joel Peltonen                           2008 LappUM              11,56 
     Vini Aarnikko                           2007 ImU                   DNS 

P11 1000 m


  1. Joonatan Venäläinen                     2006 ImU               3.23,69 
  2. Mikael Venäläinen                       2008 ImU               3.59,55 
     Atte Räikkönen                          2006 ImU                   DNS 
     Matias Ojalainen                        2007 ImU                   DNS 
     Tuomas Siiskonen                        2006 LappUM                DNS 

P11 Pituus

  1. Aleksi Hilska                           2006 LappUM               4,55                   
          4,49  4,28  4,18  4,55
                                
  2. Veikka Neuvonen                         2006 ParikkU              4,17                   
          4,01  3,79  4,14  4,17

  3. Perttu Aakko                            2007 LappUM               3,51        ulkopuol.           
          3,51  3,39  3,07  3,21                 
                                
  4. Vini Aarnikko                           2007 ImU                  3,41                   
          3,26  3,25     X  3,41
                                
  5. Jesper Vallin                           2009 ImU                  2,88                   
          2,88  2,37  2,60  2,40
                                
     Otto Minkkinen                          2007 LappUM                DNS 
 
   
        
        

P11 Kiekko

  1. Teemu Sinkkonen                         2006 ImU                 20,12 
          20,12  16,73      X      X
  2. Perttu Aakko                            2007 LappUM              12,52 
          12,52      X   9,89  11,03
     Nooa Avikainen                               ImU                   DNS 
        

P11 4 x 50 m


  1. IU P11 1                                          31,13 
        Vini Aarnikko
        Joonatan Venäläinen
        Teemu Sinkkonen
        Juho Venäläinen

  2. LUM P11 1                                         32,76 
        Perttu Aakko
        Tuomas Siiskonen
        Aleksi Hilska

     IU P11 2                                            DNS 

P13 60 m


                     Tuuli: -0,5

  1. Sisu Minkkilä                                ImU                  8,41 
  2. Martti Hyvärinen                        2004 LappUM               8,47 
  3. Roope Kuparinen                         2005 LappUM               9,85 
     Eetu Pohjonen                           2004 LappUM                DNS 
     Sisu Mikkilä                            2004 ImU                   DNS 

P13 1000 m


  1. Lauri Nokkala                           2005 LappUM            3.31,27 
  2. Eetu Pohjonen                           2004 LappUM            3.47,26	ulkopuol. 
  3. Niklas Laverty                          2005 ImU               3.49,98 

P13 Korkeus

  1. Kasperi Vehmaa                          2005 LappUM                140 
         120 125 130 135 140 145
           O   O   O  XO   O XXX
  2. Veeti Moilanen                          2005 ImU                   120 
         100 105 110 115 120 125	     
           O   O   O   O   O XXX
     
        
        

P13 Keihäs

  1. Miki Likander                           2004 LappUM              46,51 
          46,51  46,37      X  44,55
  2. Leo Savolainen                          2005 AnjLi               36,20 
          36,20      X  35,57  34,84
  3. Joonatan Vallin                         2004 ImU                 24,74 
          24,61  24,15  24,74      X       

P13 4 x 100 m


  1. LUM P13 1                                         56,89 
        Martti Hyvärinen
        Roope Kuparinen
        Kasperi Vehmaa
        Miki Likander

  2. IU P13 1                                        1.01,01 
        Niklas Laverty
        Joonatan Vallin
        Veeti Moilanen
        Sisu Mikkilä


P15 100 m


                     Tuuli: -0,3

  1. Konsta Rutonen                          2004 LappUM              12,22 
  2. Aatu Haimi                              2002 KouvU               12,60 
  3. Lauri Kykkänen                          2002 ImU                 12,71 
  4. Aapo Vainikka                           2002 LappUM              12,99 
  5. Joni Loukkojärvi                        2003 LappUM              13,10 	ulkopuol.
  6. Christian Nevametsä                     2002 ImU                 13,13 
  7. Veikko Lehtola                          2003 MiehVi              14,51 

P15 2000 m


  1. Veikko Lehtola                          2003 MiehVi            7.25,45 
  2. Mika Karkkonen                          2002 ImU               7.36,30 
  3. Joni Loukkojärvi                        2003 LappUM            7.37,99 
  4. Viljami Kosunen                         2003 ImU               8.08,11 

P15 Seiväs

  1. Rasmus Vehmaa                           2005 LappUM                180 
         160 170 180 190
           O   O   O XXX
     Otso Mikkilä                            2002 ImU                    NH 
         260
         XXX

P15 Kuula

  1. Aleksi Sinkkonen                             ImU                 12,78 
           9,86      X  12,46  12,78       
  2. Miki Likander                           2004 LappUM               8,53 
           8,31   8,53      -      -
  3. Lauri Honkanen                          2003 ImU                  8,42 
           7,29   7,89   8,42   8,03
  4. Topi Hatakka                            2003 LappUM               7,09 
           7,09   6,84   6,68   7,09

P15 4 x 100 m


  1. LUM 1  					       50,17
	Rasmus Vehmaa
	Konsta Rutonen
	Joni Loukkojärvi
	Aapo Vainikka                                            
  2. IU 1                                              50,67 
        Lauri Kykkänen
        Christian Nevametsä
        Lauri Honkanen
        Aleksi Sinkkonen

  3. IU 2                                              54,94 
        Rasmus Räikkönen
        Mika Karkkonen
        Otso Mikkilä
        Viljami Kosunen


M17 200 m


                     Tuuli: +1,0

  1. Arttu Kotanen                           2000 ImU                 22,06 
  2. Antti Parkkonen                         2001 LappUM              23,97 	ulkopuol.
  3. Jori Turtiainen                         2000 LappUM              24,21 
  4. Kaapo Kummunsalo                        2000 LappUM              24,63 
  5. Vili Valtonen                           2000 ImU                 24,76 
     Toni Väyrynen                           2001 ImU                   DNS 

M17 Kolmiloikka

  1. Otto Pulkkinen                          2001 ImU                 12,38 +0,6              
         11,96 12,38     X 12,34
                +0,6            
  2. Akseli Tyystjärvi                       2001 ImU                 11,65  0,0              
         11,65 11,29 11,01 11,44
           0,0                  
  3. Kim Tomperi                             2001 LappUM              10,74 -0,1              
             X 10,36     X 10,74
                            -0,1
  4. Erkko Pulli                 	     2002 LappUM              9,65 +1,7              
             X  9,20  9,65  9,15
                      +1,7      

M17 Kuula

  1. Eero Virtanen                           2001 ImU                 14,03 
          13,17  13,75  14,03      X
  2. Antti Parkkonen                         2001 LappUM              12,24 
          12,24  12,07  11,79  11,90

T11 60 m


                     Tuuli: +0,7

  1. Peppi Pyyhtiä                           2007 LappUM               9,72 
  2. Tuuli Viuhko                            2006 LappUM               9,90 
  3. Jenni Konnu                             2006 ImU                 10,33 
  4. Kiira Karttunen                         2008 ImU                 10,38 
  5. Veera Heinonen                          2007 LappUM              10,53 	ulkopuol.
  6. Iida Karhunen                           2008 LappUM              10,92 	ulkopuol.

T11 1000 m


  1. Isabella Laverty                        2007 ImU               3.46,77 
  2. Venla Räikkönen                         2007 ImU               4.03,80 
  3. Saimi Kivelä                            2006 LappUM            4.12,45 
  4. Janette Kaplas                          2008 LappUM            4.36,14 	ulkopuol.

T11 Pituus

  1. Maisa Luostarinen                       2006 LappUM               3,88                   
          3,78  3,76  3,88  3,73
                                
  2. Eevi Laatikainen                        2006 ImU                  3,42                   
          3,29  3,29  3,42  3,42
                                
  3. Emma Moilanen                           2007 ImU                  3,35                   
          3,27  3,35  3,35  3,33
                                
  4. Veera Heinonen                          2007 LappUM               3,30                   
          3,15  3,10  2,93  3,30
                                
  5. Iida Karhunen                           2008 LappUM               3,14                   
          3,06  3,04  3,03  3,14
                                
     Iida Suvanto                            2007 ImU                   DNS                   
        
        

T11 Kiekko

  1. Veera Vallin                            2006 ImU                 13,42 
          13,42  13,39  12,70      X       
  2. Aada Liukka                                  ImU                 10,06 
           7,91   8,73   9,01  10,06
  3. Janette Kaplas                          2008 LappUM               8,70 
           8,38   8,70      X   8,16
     Jenni Konnu                             2006 ImU                   DNS 
        
     Maisa Sorsa                             2007 LappUM                DNS 
        

T11 4 x 50 m


  1. LUM T11 1                                         32,39 
        Maisa Luostarinen
        Peppi Pyyhtiä
        Tuuli Viuhko
        Veera Heinonen

  2. IU T11 1                                          33,48 
        Eevi Laatikainen
        Isabella Laverty
        Jenni Konnu
        Emma Moilanen

  3. IU T11 2                                          35,06 
        Venla Räikkönen
        Kiira Karttunen
        Veera Vallin
        Aada Liukka


T13 60 m

  1. Nelli Anttonen                          2004 ImU                  8,65 
  2. Meeri Riiali                            2005 ImU                  8,76 
  3. Aino Venäläinen                         2004 ImU                  8,82 
  4. Anniina Piitulainen                     2004 LappUM               9,04 
  5. Milla Uotinen                           2005 LappUM               9,20 
  6. Iines Peltonen                          2005 LappUM               9,24 
  7. Minttu Ahvo                             2005 ImU                  9,45 
  8. Senja Ojalainen                         2005 ImU                 10,67 
     Anna Minkkinen                          2004 LappUM                DNS 
     Emmi Karttunen                          2005 ImU                   DNS 
     Tytti Repo                              2005 JoutsKu               DNS 
     Jasmin Turunen                          2005 LappUM                DNS 

Erä 1                Tuuli: +1,1

  1. Minttu Ahvo                             2005 ImU                  9,45 
  2. Senja Ojalainen                         2005 ImU                 10,67 
     Emmi Karttunen                          2005 ImU                   DNS 
     Tytti Repo                              2005 JoutsKu               DNS 
     Jasmin Turunen                          2005 LappUM                DNS 

Erä 2                Tuuli: +3,7

  1. Nelli Anttonen                          2004 ImU                  8,65 
  2. Meeri Riiali                            2005 ImU                  8,76 
  3. Aino Venäläinen                         2004 ImU                  8,82 
  4. Anniina Piitulainen                     2004 LappUM               9,04 
  5. Milla Uotinen                           2005 LappUM               9,20 
  6. Iines Peltonen                          2005 LappUM               9,24 
     Anna Minkkinen                          2004 LappUM                DNS 

T13 1000 m


  1. Anni Berg                               2004 LappUM            3.44,47 
  2. Jonna Issakainen                        2004 ImU               3.47,60 
  3. Henna Eineluoto                         2004 LappUM            3.50,90 
  4. Aino Liikkanen                          2004 LappUM            3.58,44 
     Ilona Repo                              2004 ImU                   DNS 
     Tuuli Summanen                          2005 LappUM                DNS 

T13 Korkeus

  1. Anni Konnu                              2004 ImU                   150 
         130 135 140 145 150 135
           O   O   O  XO XXO XX-
  2. Essi Niinimäki                          2005 LappUM                125 
         105 110 115 120 125 130
           O   O   O   O   O XXX
  3. Repo Tytti                              2005 JoKu                  125 
         110 115 120 125 130
           O   O  XO   O XXX
  4. Ella Turtiainen                         2004 LappUM                125 
         110 115 120 125 130
           O   O  XO XXO XXX
     Rosa Valkendorff                        2004 LappUM                DNS 
        
        

T13 Keihäs

  1. Elisa Hilska                            2004 LappUM              32,69 
          32,43      X  30,60  32,69
  2. Silja Piironen                          2005 ImU                 18,63 
          17,87  16,10  18,63  16,16
  3. Kiia Karttunen                          2004 ImU                 18,04 
          18,04      X  17,38      X
     Tuuli Summanen                          2005 LappUM                DNS 
        

T13 4 x 100 m


  1. IU T13 1                                          56,91 
        Anni Konnu
        Nelli Anttonen
        Aino Venäläinen
        Meeri Riiali

  2. LUM T13 1                                         59,25 
        Anna Minkkinen
        Anniina Piitulainen
        Ella Turtiainen
        Elisa Hilska

  3. IU T13 2                                        1.03,77 
        Minttu Ahvo
        Kiia Karttunen
        Silja Piironen
        Jonna Issakainen

     LUM T13 2                                           DNS 
        Aino Liikkanen
        Henna Eineluoto
        Anni Berg
        Milla Uotinen


T15 100 m

  1. Tanja Kokkonen                          2002 LappUM              12,93 
  2. Essi Vehmaa                             2002 LappUM              13,00 
  3. Sani Rantalainen                        2002 LappUM              13,31 
  4. Noora Tiainen                           2002 LappUM              13,54 
  5. Julia Piepponen                         2002 ImU                 13,71 
  6. Milka Riiali                            2002 ImU                 13,90 
  7. Maiju Nousiainen                        2003 ImU                 13,97 
  8. Nella Teittinen                         2003 LappUM              13,98 
  9. Annette Sinkkonen                       2003 LappUM              13,99 
 10. Milla Uitti                             2003 ImU                 14,19 
 11. Emmi Karttunen                          2005 ImU                 14,83 
     Maiju Sederholm                         2003 LappUM                DNS 

Erä 1                Tuuli: +0,2

  1. Milka Riiali                            2002 ImU                 13,90 
  2. Maiju Nousiainen                        2003 ImU                 13,97 
  3. Emmiina Karttunen                                                14,83 
     Maiju Sederholm                         2003 LappUM                DNS 

Erä 2                Tuuli: +1,6

  1. Tanja Kokkonen                          2002 LappUM              12,93 
  2. Essi Vehmaa                             2002 LappUM              13,00 
  3. Sani Rantalainen                        2002 LappUM              13,31 
  4. Noora Tiainen                           2002 LappUM              13,54 
  5. Julia Piepponen                         2002 ImU                 13,71 
  6. Nella Teittinen                         2003 LappUM              13,98 
  7. Annette Sinkkonen                       2003 LappUM              13,99 
  8. Milla Uitti                             2003 ImU                 14,19 

T15 2000 m


  1. Moona Korkealaakso                      2002 LappUM            6.32,05 
  2. Emma Hietaranta                         2003 LappUM            6.56,75 
  3. Essi Urpalainen                         2003 ImU               8.54,91 
     Elena Jyrkinen                          2002 LappUM                DNS 
     Rebecca Nisonen                         2002 LappUM                DNS 

T15 Seiväs

  1. Ilona Repo                              2004 ImU                   200 
         160 170 180 190 200 210
           O   O   O   O XXO XXX
  2. Bea Ek                                  2003 LappUM                190 
         160 170 180 190 200
           O   O XXO XXO XXX
  3. Sini Tiussa                             2003 ImU                   180 
         160 170 180 190
           O XXO   O XXX
     Ruusu Miettinen                         2003 ImU                   DNS 
        
        

T15 Kuula

  1. Eeva Laine                              2002 LappUM               9,30 
           9,30      X      X      X
  2. Hilla Mikkilä                           2002 ImU                  7,72 
           7,65   7,57   7,72      X
     Linda Laine                             2003 LappUM                DNS 
        

T15 4 x 100 m


  1. IU T1                                             54,67 
        Milka Riiali
        Maiju Nousiainen
        Milla Uitti
        Julia Piepponen

  2. LUM 2                                             54,92
	Bea Ek
	Maiju Sederholm
	Annette Sinkkonen
	Nella Teittinen 
     LUM 1                                                DQ 

N17 200 m


                     Tuuli: +6,4

  1. Tanja Kokkonen                          2002 LappUM              26,00 	ulkopuol.
  2. Riina Heikkonen                         2001 LappUM              26,96 
  3. Minttu Mattinen                         2000 LappUM              27,12 
  4. Vilma Moilanen                          2001 ImU                 29,29 

N17 Kolmiloikka

  1. Tiia Neuvonen                           2001 ParikkU             10,67 +1,8              
         10,56     X 10,67     X
                      +1,8      
  2. Emmi Neuvonen                           2003 ParikkU              9,42 +1,0              
          9,42     X     X     X
          +1,0                  
  3. Anniina Kuukka                          2003 ImU                  9,22 +0,8              
          9,18  8,87  9,00  9,22
                            +0,8
     Emma Liikkanen                          2001 LappUM                DNS                   
        
        
     Salla Hovatov                           2001 ImU                   DNS                   
        
        

N17 Kuula

  1. Minttu Mattinen                         2000 LappUM              12,05 
          11,72  11,95      X  12,05
  2. Jella Paloposki                         2000 ImU                  9,92 
              X   9,92   9,70      X       
  3. Venla Peltola                           2001 LappUM               9,92 
           9,50   9,47   9,92      X
  4. Salla Hovatov                           2001 ImU                  9,09 
           8,80   8,64   9,09   8,51
     Vilma Moilanen                          2001 ImU                   DNS 
        

 

   UK Koskimies